در این مطلب قصد داریم تا بهترین نمونه رزومه های فارسی کاربوم در زمینه‌های مختلف شغلی را در اختیار شما بگذاریم. شما می‌توانید نمونه رزومه کاری حرفه ای در هر زمینه شغلی را مشاهده کرده و به‌عنوان الگویی برای رزومه سازی خودتان از آن استفاده کنید؛ همچنین به این می‌پردازیم که اهمیت استفاده از نمونه یک رزومه کاری خوب در نوشتن رزومه چیست و مزایا و معایب نمونه رزومه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ATS کاربوم

برای ساخت رزومه حرفه‌ای خود به رزومه ساز کاربوم مراجعه کنید 

نمونه رزومه کاری مشاغل مختلف

 

فهرست مطالب تکمیلی نمونه رزومه کاری

اهمیت نمونه رزومه کاری حرفه ای

اهمیت نمونه رزومه کاری خوب

هدف رزومه تأکید بر مهارت‌ها، تحصیلات و تجارب حرفه‌ای مرتبطی است که به کارفرما نشان می‌دهد که چرا باید شما را برای موقعیت شغلی مربوط در نظر بگیرد؛ با وجود این، اگرچه محتوای رزومه برای اثبات ارزش شما مهم است، طراحی و ظاهر آن نیز اهمیت بالایی دارد. رنگ‌ها، چیدمان عناصر، استفاده از فضای سفید و تراز کردن متن از جمله عواملی هستند که بر اولین برداشت کارفرما تأثیر می‌گذارند.

در اغلب موارد بررسی رزومه‌ی شما فقط چند ثانیه از وقت استخدام‌کننده را می‌گیرد. اگر رزومه‌ی شما دقیق و بی‌ عیب‌و‌نقص باشد و خواندن آن نیز برای کارفرما راحت باشد، شانس بیش‌تری برای گرفتن مصاحبه دارید.

هنگام ساخت رزومه باید دقت کنید که طرح رزومه با موقعیت شغلی هم‌خوانی داشته‌باشد؛ برای مثال، اگر طراح حرفه‌ای هستید و می‌خواهید برای شغل طراح گرافیکی درخواست بدهید، می‌توانید از این فرصت برای نشان دادن خلاقیت و مهارت‌های طراحی خود استفاده کنید و از رنگ‌ها و فضاها به شیوه‌ی خاصی استفاده کنید؛ در مقابل، اگر می‌خواهید برای شغلی در دفتر وکالت درخواست دهید، بهتر است از طرح‌های متداول‌تری استفاده کنید که مرتب، ساده و بسیار خوانا هستند.

اهمیت خواندن نمونه رزومه کاری حرفه ای در ساخت رزومه 

پاسخ به این سؤال که «چگونه رزومه بنویسیم؟» در بسیاری از اوقات در لابه‌لای مطالب و محتواهایی مانند «آموزش نحوه رزومه نویسی»، «آموزش کامل روش نوشتن رزومه» و یا به‌صورت کلی مطالبی که به ارائه آموزشی درباره نحوه نگارش رزومه می‌پردازند، به دست می‌آید که خواندن این نوع از مطالب برای یادگرفتن نحوه نوشتن رزومه کاری شاید یکی از سنتی‌ترین مسیرهای رسیدن به توانایی نوشتن رزومه کاری حرفه ای است.

به خاطر کمبودهایی که در این مسیر سنتی وجود دارد در ادامه این مطلب مسیری مکمل و میانبر برای هرچه سریع‌تر رسیدن به رزومه کاری حرفه ای ارائه شده است. که می‌توان از آن به‌عنوان الگوی نوشتن رزومه استفاده کرد.

علاوه بر موارد ذکر‌شده، از جمله کاربردهای دیگری که برای نمونه رزومه ها وجود دارد استفاده و الگوگیری برای تعیین مسیر شغلی است به این شکل که افراد تازه‌کار می‌توانند با بررسی نمونه یک رزومه کاری خوب از افراد حرفه ای و موفق می‌توانند به این نتیجه برسند که در رزومه خودشان جای چه مهارت‌ها و توانایی‌هایی خالی است و تا چه حدی با حرفه ای ترین‌های صنعت و حرفه خود فاصله دارند.

استفاده از نمونه رزومه کاری حرفه ای افراد موفق برای ساخت رزومه

کارفرمایان پس از فراخوان آگهی استخدام با ده‌ها رزومه کاری مواجه می‌شوند که از این میان، تنها تعداد معدودی از فرستندگان رزومه‌ها، موفق به اخذ وقت مصاحبه خواهند شد. یک کارفرما چگونه تنها با نگاه به یک سند تصمیم به رد یا تأیید درخواست یک شخص می‌کند در حالی که شاید او را به صورت حضوری ملاقات نکرده است؟ ترفند تحقق این مسئله، الهام‌گیری و استفاده از نمونه رزومه کاری حرفه ای افراد موفق است اما استفاده از روزمه دیگران به‌سادگی کپی‌کردن نیست و باید یاد گرفت که در عین جذب ایده‌های جدید، روزمه تکراری تحویل کارفرما داده نشود.

چرا باید از نمونه رزومه کاری افراد موفق برای ساخت رزومه کاری خود الهام بگیریم؟

حتی رزومه‌نویسان متخصص هم هنگام نوشتن رزومه، از نمونه‌های موجود استفاده می‌کنند. در حالی که رزومه هر فرد باید با استفاده از عناصر خاص، منحصر‌به‌فرد به نظر رسد اما پیروی‌نکردن از ساختارهای موجود موجب گنگ‌بودن زبان تبلیغاتی آن خواهد بود. به‌خصوص اگر قصد نوشتن رزومه بدون کمک دیگران را دارید، بهتر است نگاهی به نمونه یک رزومه کاری خوب افراد موفق در حیطه خود بیاندازید.

سه منبع برای الهام‌گیری در ساخت رزومه وجود دارد: قالب‌های‎ رزومه، رزومه‌های پیش‌فرض ساخته شده توسط شرکت‌ها (برای راهنمایی کارجویان) و نمونه رزومه‌های آماده از دیگر افراد بهترین منبع برای الگو گرفتن هستند. می‌توان از قالب‌های رزومه برای الهام گیری در طراحی، رزومه پیش‌فرض شرکت‌ها برای آشنایی با ضوابط و نمونه رزومه کاری حرفه ای افراد برای درک گرایش‌های اکنون محیط کاری و خلاقیت‌‌های موجود بهره گرفت.

الهام‌گیری نه کپی‌برداری؛ نکات و قواعد استفاده از نمونه رزومه کاری حرفه ای دیگران

  • بهتر است به فکر استفاده از عناصر نمونه رزومه کاری حرفه ای مرتبط با حیطه کاری خود باشید، شاید یک طراح وب علاقه‌مند به استفاده از عناصر فانتزی باشد در حالی که استفاده از این عناصر برای یک برنامه نویس وب چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.
  • کارفرمایان این روزها به‌دنبال چه چیزی در کارمندان هستند؟ کدام نوشته‌ها و نکات موجب جلب توجه یک کارفرما شده است؟ بهتر است نقاط قوت و ضعف نمونه روزمه حرفه ای را بررسی کنید.
  • چه عناصری با وجود کم‌تر استفاده‌شدن تأثیر مفیدی دارند؟ علاوه بر نمونه‌های موفق، کمبودها یا موارد نادر هم در ساخت رزومه کاری حرفه ای الهام بخش هستند تا با ارائه یک عنصر منحصر به فرد بتوان نظر کارفرما را جلب کرد.
  • این که یک شخص در رزومه خود از یک عنصر جذاب استفاده کرده به معنای صلاحیت شما در استفاده از آن نیست و باید توجه کنید عناصر دیگر نمونه رزومه های کاری، همگی باید از غربال انطباق با توانایی‌هایی که دارید عبور کنند.

معایب کپی‌برداری از نمونه رزومه کاری دیگران

معایب کپی‌برداری از نمونه رزومه کاری دیگران

استفاده از نمونه رزومه کاری ساده دیگران اگرچه مشقت‌های ساخت رزومه را کاهش می‌دهد، اما اگر به میزان بالایی به استفاده از عناصر دیگر رزومه‌ها وابسته باشید، این می‌تواند موجب ساخت یک رزومه با بخش‌های ناهمگن شود به‌طوری که سلیقه بیان شما با نمای طراحی و ساختار موازی نباشد. هر کس داستان مخصوص به خود را دارد و برای هر داستان نیاز به یک جریان متناسب با ظرفیت روایت داریم، در صورتی که شرایط کاری شما نیازمند بیان متفاوت از یک رزومه ساده را دارد، بهتر است مطمئن شوید که رزومه منبع موجب محدود شدن اختیارات روایت‌گری و تداوم گفتمان آن نمی‌شود. با توجه به تغییرات زندگی، یک رزومه نیاز به بروزرسانی مداوم دارد و اگر ساختار رزومه به طور کامل متعلق به شخص دیگر باشد، تغییر و بروزرسانی آن سخت خواهد بود.

مزایا و معایب انتخاب نمونه رزومه کاری

مزایای انتخاب نمونه رزومه کاری: سرعت، کارایی و بینش

اولین مزیت انتخاب نمونه رزومه کاری سرعت بخشیدن به کارهاست. در شروع کار معمولا با یک فایل خالی روبه‌رو هستید و برای ساعت‌ها ناامیدی را تجربه می‌کنید، مگر این‌که متخصص باتجربه‌ای در نوشتن رزومه باشید.

نمونه رزومه های آماده به عنوان راهنما یا الگو استفاده می‌شوند و به شما کمک می‌کنند که یاد بگیرید چگونه مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به شکلی حرفه‌ای سازمان‌دهی کنید. اگر از نمونه رزومه کاری باکیفیت استفاده کنید، خواهید دید که خلاصه نگه داشتن و پرداختن به موارد مهم در اولویت است.

یادگیری این‌که افراد حرفه‌ای چگونه رزومه‌ی خود را سازمان‌دهی می‌کنند، به شما کمک می‌کند که در آینده روش‌های خود را تغییر دهید. بهبود بینش درمورد این جنبه‌ی مهم جست‌وجوی شغلی، تغییر وضعیت شما را آسان‌تر خواهد کرد؛ با این حال، پایبندی بیش‌ازحد به نمونه رزومه های آماده باعث می‌شود که عادات‌ بدی را انتخاب کنید.

معایب انتخاب نمونه رزومه کاری: همه ی افراد حرفه‌ای یکسان نیستند

برای برخی از افراد طراحی رزومه تحت‌تأثیر اعتبارشان است؛ برای مثال، فردی که چندین مدرک تحصیلی دارد، باید بخش بزرگ‌تری را به موفقیت‌های تحصیلی خود اختصاص دهد. زمینه‌ی شغلی و تحصیلی آن‌ها در انتخاب و استفاده از طرح یا الگوهای خاص تأثیر دارد.

اگر میزان اعتبار شما و نمونه رزومه کاری حرفه ای که از آن استفاده می‌کنید، برابر نیست یا اگر زمینه‌ی شغلی و تحصیلی شما و نمونه‌ی استفاده‌شده یکسان نیست، ممکن است هنگام تلاش برای انطباق با نمونه رزومه ، اطلاعات بسیاری از دست بروند یا سؤال‌برانگیز به نظر برسند؛ نه به این معنا که نمی‌توانید از نمونه یک رزومه کاری خوب کاری استفاده کنید، بلکه فقط به این معنا که شاید لازم باشد آن را تغییر دهید. نباید فکر کنید که رزومه‌ی شما باید دقیقا شبیه به رزومه‌ی شخص دیگری باشد. نمونه‌ها فقط باید به عنوان راهنما عمل کنند و به شما کمک کنند تا به آرزوهای شغلی منحصر‌به‌فردتان برسید و مهارت‌های خود را به کارفرمایان نشان دهید.

چگونه از قالب رزومه در ورد برای نوشتن نمونه رزومه کاری فارسی word استفاده کنیم؟

اغلب، اولین برداشت کارفرمایان از متقاضیان کار بر اساس نمونه رزومه کاری آن‌ها شکل می‌گیرد. ارسال رزومه‌ی مرتب با فرمتی مناسب که خوب نوشته‌ شده و عاری از خطاست، شانستان را در این‌ مورد که کارفرمایان شما را برای موقعیت شغلی موردنظر در نظر بگیرند و به مرحله‌ی بعدی فرایند استخدام بروید، افزایش می‌دهد. در ادامه بهترین نکات و تمریناتی را که می‌توانند به شما کمک کنند تا رزومه‌ی فوق‌العاده‌ای را از طریق قالب‌های رزومه‌ی مایکروسافت ورد (word resume templates) تهیه کنید، آورده‌ایم.

انواع قالب‌های نمونه رزومه ورد

انواع قالب‌های نمونه رزومه ورد

اگرچه انواع رزومه در سبک‌های مختلفی در دسترس هستند، بیش‌تر رزومه‌ها در یکی از ۳ دسته‌ی فرمت زیر قرار می‌گیرند:

۱. ترتیب زمانی (Chronological)

رزومه کرونولوژیکال سابقه‌ و تجارب کاری شما را به ترتیب زمانی معکوس مرتب می‌کند، به‌ طوری که آخرین موقعیت شغلی شما در ابتدا آورده می‌شود. تحصیلات، مهارت‌ها و علایق مرتبط بعد از سوابق کاری آورده می‌شوند.

این نوع رزومه رایج‌ترین و سنتی‌ترین فرمت رزومه است و می‌توان از آن به منظور درخواست دادن برای هر نوع شغلی در هر صنعتی استفاده کرد. قالب‌های رزومه‌ی مایکروسافت آفیس از نوع ترتیب زمانی مرتب هستند، به‌راحتی خوانده می‌شوند و ظاهری حرفه‌ای دارند؛ هم‌چنین، ساخت آن‌ها راحت است، چراکه می‌توانید به‌سادگی اطلاعات کاری خود را در آن‌ها وارد کنید. (با شغل فعلی یا آخر خود شروع می‌کنید و به عقب می‌روید.)

اگر متقاضیان کار بخواهند برای مشاغلی در شرکت‌های سنتی، مثل شرکت‌های مالی، مؤسسات آموزشی، ۵۰۰ کسب‌و‌کار ذکر‌شده در لیست فورچن (Fortune) و سازمان‌های دولتی درخواست بدهند، اغلب از این نوع طرح رزومه استفاده می‌کنند.

قالب‌های ورد برای افراد حرفه‌ای با سوابق کاری طولانی ایدئال هستند، زیرا پیشرفت شغلی و رشد کاری را به‌خوبی نشان می‌دهند؛ با وجود این، اگر سابقه‌ی کاری بالایی ندارید، به‌تازگی و بارها شغلتان را عوض کرده‌اید یا وقفه‌های متعددی در سابقه‌ی کاری‌تان دارید، بهتر است از انواع دیگر نمونه رزومه کاری حرفه ای استفاده کنید.

۲. رزومه‌ی عملکردی

استفاده از نمونه رزومه عملکردی، به جای تأکید بر سابقه‌ی کاری و شرکت‌هایی که در آن‌ها کار کرده‌اید، تجارب، مهارت‌ها و دستاوردهای شما را پررنگ می‌کند. این قالب از نمونه رزومه کاری مناسب افرادی است که سابقه‌ی کاری کمی دارند، شغلشان را بارها عوض کرده‌اند یا تجربه‌ی کمی در صنعتی دارند که برای آن درخواست می‌دهند؛ هم‌چنین، برای متقاضیانی که بعد از وقفه‌ای طولانی به بازار کار وارد می‌شوند یا در سابقه‌ی کاری‌ خود وقفه‌ای دارند، ایدئال است.

وقتی از این فرمت استفاده می‌کنید، استخدام‌کنندگان می‌توانند به مهارت‌هایتان در ابتدای رزومه دسترسی داشته‌باشند و بر اساس مطابقت مهارت‌های شما با موقعیت شغلی موردنظر تصمیم بگیرند که به بررسی رزومه‌ی شما ادامه دهند یا خیر.

۳. رزومه‌ی ترکیبی

در رزومه ترکیبی بیش‌تر می‌توانید تغییرات دل‌خواه را اِعمال کنید، زیرا می‌توانید سابقه‌ی کاری خود را با جزئیات مربوط درباره‌ی مهارت‌ها و علایقتان ترکیب کنید. این فرمت به شما اجازه می‌دهد که با هر ترتیبی که می‌خواهید، بر دستاوردها و نقاط قوت خود در کنار سابقه‌ی کاری‌تان تأکید کنید. در اغلب موارد با توصیفی از شایستگی‌ها و مهارت‌هایتان شروع می‌کنید و با سابقه‌ی کاری خود، به ترتیب زمانی معکوس، ادامه می‌دهید.

اگر برای شغلی مثل برنامه‌نویسی کامپیوتر، که نیازمند مجموعه‌مهارت‌های بسیار خاصی است، درخواست می‌دهید، بهتر است از قالب ترکیبی استفاده کنید، اما اگر برای اولین بار به بازار کار وارد می‌شوید و مهارت‌های ضروری را برای آن شغل ندارید، این قالب مناسب شما نیست.

طرح‌های قالب‌های نمونه رزومه کاری word

طرح‌های قالب‌های نمونه رزومه word

علاوه بر فرمت‌های رزومه، باید طرحی را برای رزومه‌ی خود انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از طرح‌هایی را که می‌توانید از بینشان انتخاب کنید، آورده‌ایم:

۱. پایه یا ابتدایی (Basic)

اگر با قالب‌های رزومه‌ی ورد آشنا نیستید یا اولین بار است که نمونه رزومه کاری می‌سازید، می‌توانید با رزومه‌های ابتدایی یا پایه شروع کنید. این قالب‌ها برای متقاضیانی که سابقه‌ی کاری بالایی ندارند، در حال تغییر شغل هستند، تازه‌کار هستند یا می‌خواهند برای کارآموزی درخواست ‌بدهند و ظاهر متدوال و سنتی را ترجیح می‌دهند نیز گزینه‌ی جذابی است. این رزومه‌ها معمولا سیاه‌و‌سفید هستند و تجارب، مهارت‌ها، دستاوردها و اهداف شغلی‌ شما را به‌وضوح نشان می‌دهند.

۲. آراسته (Elegant)

اگر سابقه‌ی کاری بیش‌تری دارید و به دنبال راهی هستید که با کمک نمونه رزومه ها از سایر متقاضیان متمایز شوید، یک رزومه با طرح آراسته انتخاب کنید. حتی اگر سوابق کاری زیادی برای ذکر کردن داشته‌باشید، این فرمت بدون شلوغ شدن و پرت کردن حواس، کارفرمایان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اگر‌چه این طرح‌ها رنگ‌های بیش‌تری را در بر می‌گیرند و امکانات طراحی بیش‌تری از طرح‌های ابتدایی دارند، طوری طراحی شده‌اند که عاری از تزئینات غیر‌ضروری باشند و نگاه را به‌راحتی به سمت اطلاعات مهم هدایت کنند.

۳. دوصفحه‌ای (Two-page)

این قالب الگو بهترین گزینه برای متقاضیانی است که سابقه‌ی کاری طولانی دارند. اگرچه اغلب مدیران استخدامی رزومه تک صفحه ای و مختصر را ترجیح می‌دهند، اگر برای موقعیت شغلی مدیریتی، مثل معاونت یا مدیریت، درخواست می‌دهید، ممکن است ۱ صفحه‌ی اضافی لازم باشد. اگر رزومه‌ی شما شامل دستاوردها و تجارب متعدد و مرتبطی است که فشرده کردن آن‌ها جلوه‌ی کلی رزومه را کم می‌کند، می‌توانید از رزومه‌ی دوصفحه‌ای استفاده کنید که ظاهر مرتب‌تری دارد؛ با وجود این، باید تلاش کنید که رزومه‌ی شما دقیق و مختصر باشد و فقط مهم‌ترین اطلاعات را شامل شود.

۴. خلاقانه (Creative)

به طور معمول، بهتر است از متون رنگی، فونت‌هایی که خواندنشان سخت است و تزئینات غیر‌ضروری، که توجه به محتوا را کم می‌کنند، استفاده نکنید. البته قالب‌های رزومه‌ی خلاقانه‌ی مایکروسافت به شما اجازه می‌دهند که سبک و طرح را به میزان کافی به رزومه‌ی خود اضافه کنید و بدون این‌که غیر‌حرفه‌ای به نظر برسید، شخصیت خلاق خود را به کارفرما نشان دهید. این قالب‌ها امکاناتی مثل گرافیک‌های سربرگ و پاورقی را با حفظ سادگی و روانی طرح به شما ارائه می‌دهند.

این نوع از رزومه به‌خصوص برای موقعیت‌های شغلی در صنایع طراحی و خلاق مانند طراحان گرافیک، عکاسان و سایر هنرمندانی مناسب است که می‌خواهند خودشان را نشان دهند و کارفرما را از سلیقه‌ی هنری خود آگاه کنند؛ با وجود این، بهتر است متخصصانی که برای مشاغل غیر‌خلاق درخواست می‌دهند، از قالب‌های ابتدایی یا آراسته استفاده کنند.

شما می‌توانید از نسخه‌های دیگر قالب‌های ذکر‌شده (تم‌های رنگی، داده‌نمایی یا اینفوگرافیک، مبتنی بر دستاوردها، مبتنی بر اهداف شغلی و مدیریت) نیز استفاده کنید. قالب‌های رزومه‌ی متعددی برای استفاده وجود دارند؛ بنابراین، قبل از این‌که قالب یا طرحی را برای ساخت رزومه‌ی خود انتخاب کنید، خوب فکر کنید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که به بهترین شکل شخصیت شما را بازتاب می‌دهد و سطح مناسبی از حرفه‌ای بودن را حفظ می‌کند.

نمونه های رزومه ورد را از کجا پیدا کنید؟

مایکروسافت قالب‌های رزومه‌ی رایگان را از طریق نرم‌افزار مایکروسافت ورد ارائه می‌دهد. شما می‌توانید آن‌ها را در رزومه ویزارد (Resume Wizard) با کلیک کردن روی گزینه‌های فایل (File)، جدید (New) و سایر (Other) پیدا کنید؛ هم‌چنین، می‌توانید قالب‌های رزومه‌ی رایگان دیگر را از وب‌سایت مایکروسافت آفیس دانلود کنید.

چگونه قالب نمونه رزومه word خود را پر کنید؟

چگونه قالب نمونه رزومه word خود را پر کنید؟

وقتی قالب نمونه رزومه حرفه ای خود را  یافتید، باید تمام اطلاعات خود را در آن وارد کنید. در نظر داشته‌باشید که می‌توانید قالب‌ها را با توجه به نیاز خود تغییر دهید.

در ادامه تعدادی از عناصری را آورده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

۱. با سربرگ (header) شروع کنید

این گزینه باید اطلاعات تماس (نام و نام‌خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره‌ی تلفن) را در بر گیرد.

۲. عنوان خود را اضافه کنید

بهتر است عنوان فعلی یا عنوان حرفه‌ای دل‌خواهتان را در رزومه بیاورید. این کار اختیاری است، اما اگر قصد دارید برای شغلی در صنعت فعلی‌تان درخواست دهید، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۳. اهداف یا بیانیه‌ی مختصری را در نمونه رزومه کاری ساده بنویسید

مرتبط‌ترین تجارب و مهارت‌های تأثیر‌گذار خود را در ۱ یا ۲ جمله خلاصه کنید یا اگر سابقه‌ی حرفه‌ای کمی دارید، اهداف شغلی‌تان را در این بخش بیاورید.

برای نمونه، «من سردبیری حرفه‌ای هستم که بیش‌ از ۸ سال در انتشارات تخصصی زیست‌شناسی تجربه‌ی کار دارم. من به دنبال موقعیت شغلی سردبیری یا مدیریت ویراستاری در مجله‌ای علمی هستم.»

۴. سابقه‌ی کاری خود را لیست کنید

فرقی نمی‌کند فرمتی که انتخاب کرده‌اید چه باشد، حتما باید تجارب کاری خود را به شیوه‌ی زمانی معکوس لیست کنید. عنوان شغلی، شرکت، دستاوردهای اصلی و بازه‌ی استخدامتان را برای هر موقعیت شغلی بیان کنید.

۵. مهارت‌ها و شایستگی‌های کلیدی خود را در نمونه رزومه کاری ذکر کنید

حتما بر مهارت‌ها و توانایی‌های مرتبط خود، که صلاحیت شما را برای آن موقعیت شغلی نشان می‌دهند، تأکید کنید؛ برای مثال، تخصص در تجهیزات و تکنولوژی‌های خاص.

۶. بخش تحصیلات را پر کنید

در این بخش باید تمام درجات دانشگاهی و گواهینامه‌های حرفه‌ای مرتبطی را که کسب کرده‌اید، بیاورید. حتما مؤسساتی که مدرک یا گواهی‌نامه‌ی شما را صادر کرده‌اند و هم‌چنین تاریخ اخذ آن‌ها را ذکر کنید.

۷. علایق خود را لیست کنید

با توجه به فضای باقی‌مانده، می‌توانید جزئیات دیگری را مثل علایق شخصی مرتبط، سرگرمی‌ها، زبان‌هایی که روی آن‌ها تسلط دارید و تجارب فعالیت‌های داوطلبانه، اضافه کنید.

به یاد داشته‌باشید که نمونه رزومه کاری حرفه ای خود را با کاور لتر (Cover Letter) خوبی همراه کنید که از طریق آن می‌توانید بیش‌تر به جزئیات، مهارت‌ها و دستاوردهایی وارد شوید که شما را برای موفقیت در موقعیت شغلی بعدی آماده کرده‌اند.

نکاتی درباره‌ی قالب‌های نمونه رزومه کاری

نکاتی درباره‌ی قالب‌های نمونه رزومه کاری

وقتی قالب رزومه‌ی ورد دلخواهتان را انتخاب و دانلود کردید و اطلاعاتتان را در آن وارد کردید، سعی کنید زمانی را به شخصی‌سازی و انطباق آن با موقعیت شغلی مربوطه اختصاص دهید. در ادامه نکاتی برای ساخت رزومه‌ی استاندارد ذکر شده‌است:

۱. آن را ساده نگه دارید

طرح رزومه را با اضافه کردن عناصر اضافی و بیش‌از‌حد تغییر ندهید. به این فکر کنید که افراد حرفه‌ای این طرح‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که محتوای رزومه‌ی شما به‌آسانی قابل‌خواندن باشد.

۲. آن را مختصر نگه دارید

مدیران استخدامی که سرشان شلوغ است، قبل از این‌که رزومه را برای مرور دقیق‌تر انتخاب کنند، اغلب نگاهی سطحی به رزومه‌ها می‌اندازند تا مطمئن شوند که متقاضیان واجدشرایط هستند. حتما اطلاعات نامرتبط یا خیلی قدیمی را حذف کنید و کلمات کلیدی‌ای را که در توصیف موقعیت شغلی آمده‌اند و با پیشینه‌ی شما هم‌خوانی دارند، در رزومه بیاورید. حتما باید صلاحیت خود را برای آن شغل خیلی واضح و سریع به کارفرما منتقل کنید.

۳. نام مشخصی را برای فایل خود انتخاب کنید

هیچ‌گاه فایل رزومه‌ی خود را با عنوانی کلی مثل «رزومه» یا «resume.doc» برای کارفرما ارسال نکنید. رزومه‌ی خود را با این عنوان در سایت شغل‌یابی یا نرم‌افزار درخواست‌دهی شرکت ثبت نکنید، زیرا در بین رزومه‌های متقاضیان دیگر گم می‌شود. نام فایل خود را تعییر دهید تا شناسایی آن راحت‌تر شود. ترکیب نام کامل یا حرف‌ ابتدایی آن با نام خانوادگی‌تان می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد؛ برای مثال، «MatthewValdez.doc».

۴. رزومه‌ی خود را تصحیح و بازخوانی کنید

رزومه‌ی شما باید عاری از هرگونه غلط دستوری یا املایی باشد. حتما قبل از ارسال رزومه، متن آن را بازخوانی و تصحیح کنید؛ هم‌چنین، می‌توانید از یکی از دوستان یا همکارانتان بخواهید که آن را بررسی کند تا اشتباهاتی را که شما متوجه نشدید، تصحیح کند.

۵. فایل نمونه رزومه کاری ساده را به صورت پی‌دی‌اف ذخیره کنید

وقتی نمونه رزومه حرفه ای یا سی وی (CV) خود را نهایی کردید، حتما فرمت فایل را به پی‌دی‌اف تغییر دهید. این کار رزومه‌ی شما را در برابر هرگونه مشکلات مربوط به فرمت مصون می‌کند و طرح‌ها و فونت‌هایتان به همان صورتی که می‌خواهید، نشان داده‌ می‌شوند. کامپیوتر‌ها و نسخه‌های مختلف ورد مجموعه‌فونت‌های متفاوتی دارند و اگر رزومه‌ی شما فونت‌ها و عناصر خاصی داشته‌باشد، ذخیره‌ به صورت پی‌‌دی‌اف می‌تواند ظاهر آن را همیشه یکسان نگه دارد.

بعد از ساخت پی‌دی‌اف، آدرس ایمیل خود را هایپر‌لینک (hyperlink) کنید تا ارتباط با شما راحت‌تر شود. می‌توانید فایل پی‌دی‌اف را باز کنید و به‌ترتیب روی گزینه‌های فایل (File، ویرایش محتوا (Content Editing)، اضافه کردن (Add) و ویرایش لینک (Edit Link) کلیک کنید. متنی را که می‌خواهید هایپرلینک کنید، برگزینید و آدرس ایمیل خود را در پنجره‌ی باز‌شده وارد کنید.

رزومه‌ی شما اولین برداشت کارفرما از شماست؛ بنابراین، نمونه رزومه کاری حرفه ای شما ضروری است که رزومه‌ای حرفه‌ای و جذاب باشد. با استفاده از نمونه یک رزومه کاری خوب می‌توانید مطمئن شوید که محتوای رزومه‌‌ی شما مهارت‌ها و اطلاعاتتان را به واضح‌ترین و مؤثرترین شکل ممکن نشان می‌دهد.

ساخت رزومه در  آنلاین کاربوم

منبع: indeed.comمنبع