سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

قبل از شروع هر کمپین بازاریابی باید دید جامعی نسبت به روش‌های پیش رویتان داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از روش‌های مطرح در این زمینه، تحت عنوان بازاریابی برونگرا شناخته می‌شود که مزایای بسیاری دارد؛ اما ممکن است برای کسب‌وکار شخص شما مناسب نباشد. در این مقاله به زبان ساده به این سوالات مهم پاسخ می‌دهیم که بازاریابی برونگرا چیست، چه تفاوتی با بازاریابی درونگرا داشته و چه روش‌هایی برای این نوع بازاریابی وجود دارد. از شما دعوت می‌شود تا انتهای این مطلب کاربردی را بخوانید.

بازاریابی برونگرا؛ ارتباط مستقیم با مشتریان

بازاریابی برونگرا به هر نوع روش تبلیغی گفته می‌شود که در آن شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار مستقیما با مشتریان بالقوه‌تان گفتگو می‌کنید تا به سمت برندتان جذب شوند. به عنوان مثال تبلیغات تلویزیونی، تماس‌های سرد، تبلیغات پولی و استفاده از پنل اس ام اس همگی نمونه‌هایی از بازاریابی برونگرا هستند.

هدف بازاریابی برونگرا ایجاد فعالانه روابط از طریق درگیر کردن مخاطب، ارتباطات هدفمند و قرار دادن شرکت شما در مکان و زمان مناسب است. در سال‌های اخیر بازاریابی درونگرا محبوبیت زیادی پیدا کرده؛ چرا که معمولا تصور عموم این است که بازاریابی برونگرا هزینه زیادی دارد. از این رو برای بهبود ROI خود در این نوع بازاریابی، باید بودجه خود را به روش‌هایی اختصاص دهید که برای برند شما کار می‌کنند. در ادامه بیشتر با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

در این حین ممکن است بازاریابی درونگرا نیز رخ دهد. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا درمورد تفاوت‌های بازاریابی درونگرا و برونگرا اطلاعات خود را افزایش دهید. برای مثال، بازاریابی درونگرا زمانی است که مشتریان شروع به گفتگو با شما می‌کنند. به عنوان مثال، در نتیجه جستجوی خودشان از وب سایت شما بازدید می‌کنند، یک کتاب الکترونیکی می‌خوانند یا مقاله‌ای را از بلاگتان دانلود می‌کنند.

ارزش سرمایه‌گذاری در بازاریابی برونگرا؛ معرف شما به مخاطبان

قاعدتا همه کسب‌وکارها به دنبال کاهش هزینه‌ها هستند. در بسیاری موارد مخاطبان بدون اینکه نگاهی به محتوای ایمیل تبلیغاتی بیندازند، اقدام به پاک کردن آن می‌کنند. در این موارد ادامه دادن این استراتژی برونگرا چندان برای کسب‌وکارها مفید نخواهد بود. در این مواقع به احتمال زیاد، کارشناس مربوطه لیست بزرگی از ایمیل‌ها را جمع‌آوری کرده‌ و متن تبلیغاتی را برای هر آدرس ایمیلی ارسال می‌کند؛ بدون توجه به اینکه آیا هر مشتری مستقیما مخاطب هدف محصول و خدمات است یا خیر. در واقع چنین کسب‌وکاری برای ایجاد این لیست ایمیل سرمایه‌گذاری کرده است.

در برخی موارد هم این روش به طرز شگفت‌انگیزی در افزایش آگاهی از برند، حفظ ارتباط با مشتریان و معرفی محصولات به مخاطبان جدید تاثیر دارد. به‌عبارتی بازاریابی برون‌گرا و استفاده از روش‌هایی همچون ایمیل مارکتینگ وظیفه معرفی شما به مخاطبان را برعهده دارد. برای مثال، وقتی برای تبلیغ تلویزیونی هزینه می‌کنید، اطمینان خواهید داشت که دیده می‌شود. این روش‌ها ممکن است کمی هزینه‌بر باشند، اما اگر به درستی انجام شوند، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی را فراهم می‌کنند. اگر در ابتدای مسیر تبلیغات کسب‌وکار خود هستید و بودجه چندانی ندارید، یکی از ابزارهای مناسب برای ارزیابی سودمند بودن این روش برای بیزینستان استفاده از پنل اس ام اس رایگان است.

آشنایی با 3 استراتژی کارآمد بازاریابی برونگرا

بیشتر موفقیت‌های بازاریابی از طریق ترکیبی از استراتژی‌های مختلف حاصل می‌شود. راه‌های مختلفی، چه درونگرا و چه برونگرا، برای دستیابی به مخاطبان هدف شما وجود دارد و اغلب برای دستیابی به اهدافتان، استراتژی‌های مختلفی لازم است. در این بخش 5 استراتژی بازاریابی برونگرا را معرفی می‌کنیم. با استفاده از این استراتژی‌ها می‌توانید برند و محصولات خود را به گروه هدفتان معرفی کنید.

1. ارسال ایمیل سرد؛ از استراتژی‌های بازاریابی برونگرا

ایمیل‌های سرد، ایمیل‌های ناخواسته‌ای هستند که شما برای مشتریان احتمالی ارسال می‌کنید. در واقع با این کار در حال آغاز ارتباط هستید؛ بنابراین کاملا با اصول بازاریابی برونگرا مطابقت دارد. اما برای اینکه این استراتژی به اندازه کافی سودمند بوده و به عبارتی نرخ بازگشت سرمایه بالایی داشته باشد، موارد زیر را رعایت کنید:

  • صرفا ایمیل افرادی را جمع‌آوری کنید که مشتریان بالقوه شما هستند.
  • از عناوین جذاب برای ایمیل استفاده کنید.
  • ایمیل‌ها را شخصی‌سازی کنید. مخاطب نباید احساس کند هزارمین نفری است که ایمیل را دریافت کرده است.
  • اطمینان دهید چیز ارزشمندی را به مشتریان خود خواهید داد.
  • با تست A/B همه چیز از جمله متن ایمیل، CTAها، فاصله زمانی بین هر ایمیل و زمان ارسال را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که ایمیل سرد به معنای ارسال ایمیل به مخاطبانی است که تا قبل از این هیچ رابطه‌ای با آن‌ها نداشته‌اید؛ بنابراین نباید انتظار پاسخگویی فوری یا مثبت از آن‌ها داشته باشید. در‌واقع، هدف اصلی ارسال ایمیل سرد، برقراری اولین ارتباط با شخص یا شرکت مورد‌نظر و جلب توجه آن‌هاست.

2. تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی؛ دومین استراتژی بازاریابی برونگرا

روزانه میلیاردها نفر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. میانگین استفاده روزانه از شبکه‌های اجتماعی دو ساعت و 25 دقیقه است. از این رو تعجبی ندارد که تبلیغ در این فضا، آگاهی از برند و به تبع آن ارتباط شما با مشتریان احتمالی را افزایش دهد. در واقع به‌طور میانگین، فقط 5 درصد از فالوورهای شما به‌طور ارگانیک پست‌ها را می‌بینند؛ بنابراین برای اینکه از این شبکه‌ها سود مالی ببرید، باید تعداد فالوور‌های بالایی داشته باشید. برای رفع این مشکل، تبلیغات پولی به شما این امکان را می‌دهند که فورا به مخاطب هدفتان دسترسی پیدا کنید.

یکی از قدرتمندترین جنبه‌های تبلیغات در پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک تاک و لینکدین امکان هدف‌گذاری است. این شرکت‌ها اطلاعات متعددی درباره کاربران خود دارند. شما می‌توانید از این اطلاعات برای هدفمند شدن کمپین‌های بازاریابی استفاده کنید.

3. استفاده از ارسال پیامک انبوه؛ از بهترین استراتژی‌های بازاریابی برونگرا

دو روش قبل با وجود مزایایی که ذکر کردیم، خالی از عیب و ایراد نیستند. جمع‌آوری ایمیل از مخاطبانی که مشتری هدف شما هستند، در اکثر مواقع کار ساده‌ای نیست و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی هم معمولا بسیار هزینه‌بر است. روش سوم بازاریابی برونگرا ارسال پیامک انبوه با استفاده از سامانه‌هایی است که مجموعه کاملی از شماره تلفن افراد مختلف را دارند. معمولا در این سامانه‌ها شماره افراد، براساس جنسیت، سن، شغل و محل زندگی تفکیک شده است. بنابراین با استفاده از خدمات این شرکت‌ها می‌توانید دقیقا پیام خود را به مشتریان بالقوه‌تان برسانید. از سوی دیگر، نرخ بالای بازگشت سرمایه ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی، آن را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مارکتینگ در سراسر جهان تبدیل کرده است.

طراحی و اجرای کمپین‌ بازاریابی برونگرا با پنل ارسال پیام کوتاه فراز اس ام اس

در این مقاله توضیح دادیم که بازاریابی برونگرا چیست و 3 استراتژی کارآمد این نوع بازاریابی را معرفی کردیم. فراز اس ام اس به عنوان پیشرفته‌ترین سامانه پیامکی امکان ارسال پیامک تبلیغاتی شما را به بانک گسترده و جامعی از مخاطبان فراهم کرده است. با استفاده از این ابزار قدرتمند، می‌توانید با صرف هزینه‌ای کم و در مدت زمانی بسیار کوتاه مشتریان زیادی را جذب کنید و ارتباط پایداری با آن‌ها بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان تلفنی با شماره 02174853 تماس بگیرید یا به وب‌سایت فراز اس ام اس به نشانی farazsms.com مراجعه کنید.منبع